A STUDIO RUBÍN

19.02.2020

Divadelní hra: "Jenom matky vědí, o čem ten život je"

Barbara Herz a Anna Smékalová

"Love and money, baby!"

1. Má dvě děti, za sebou traumatizující porod a jasnou vidinu, že je jedno, co kdy studovala a co bude dělat dál, protože děti jsou to hlavní a o žádné ambice přece nejde. 

2. Žije v divočině ve slaměné chýši, nádobí myje ve vaně, děti rodí sama doma a místo návratu do systému chce raději pro rodinu pěstovat zeleninu. Bio, pochopitelně. 

3. Otěhotněla na začátku prváku. V jednadvaceti. 

4. Nakonec poslala rok a půl po porodu otce svého syna do háje. 

5. Porodila ve dvaačtyřiceti, syna má ráda, ale svou práci taky a je v ní hodně dobrá. Dětská hřiště a řeči matek ji děsí. 

6. Dlouho neměla život, jen práci, teď má život, ale nemá práci. Zatím píše hru o matkách.  

7. Levicová feministka, která šla na první demonstraci pár dní po porodu, ale teď už je, jak sama říká, hodně liberální.

Sedm žen a všechny jsou matky. A matky, ty vědí, o čem je život. Divadelní dokument na pomezí grotesky a tragédie, vycházející z téměř tří let časosběrných rozhovorů. Trapně autentický, i když víme, že autenticita je tak trochu děvka. O tom, jak česká společnost vnímá mateřství a otázky rodinného rozpočtu. O ocenění a závislosti. O tom, co znamená být matkou ve veřejném prostoru. O matkách na piedestalu a taky na střídačce kapitalismu. A samozřejmě o kojící mafii. (A o sexu.)

A jak je to s tou prací během mateřské dovolené?

Režie
Barbara Herz

Dramaturgie
Dagmar Radová, Anna Smékalová a Lucie Ferenzová

Odborná spolupráce
Šárka Kiršnerová

Výprava
Jana Hauskrechtová
Hudba
Ivan Acher

Hrají
Lucie Andělová, Veronika Lazorčáková a Jiří Kniha