30.9. 2021 OTYLDA 3.

01.10.2021

Díky!

Je toho hodně, za co včerejšímu setkání děkuji...

 • Za to, že jsem už večer, posílená skupinou, nemlsala u telky ani tu mrňavounkatou čokoládku (budu "držet basu" ne...?). Během dnešního dne jsem si oblíbenou mlsku dopřála, ale mezi jídly neujídala nic, dokonce ani to, co se mi "samo" připletlo do cesty. 
 • Za to, že jsem i dnes odolala sice lákavému, ale zbytečnému koláčku na cestě z Prahy (byl mi nabídnut zdarma k ochutnání produkt nové pekárny).
 • Za to, že jsem dnes víc než jindy přemýšlela, jakým rituálem se podpořit (to je moc hezké vnímat podporu - byť je má vlastní :-).
 • Za to, že jste tak úžasné (každá svým vlastním způsobem), nevzdáváte to a jdete do toho znovu, byť je toho tolik čím se prokousat...to je další velká podpora!
 • A na závěr za to, že mi dáváte "ochutnat", že skupina je sama o sobě tak trochu živel a je potřeba to při práci vzít v potaz. 

Ale přesto "díky" nebylo včerejším tématem, tím se staly stravovací rituály. Ve zkratce shrnu:

 • Provedou vás dnem a ohlásí vám přechod do jiného části dne (svátečních dnů, všedních dnů...sezónního období, atd.). 
 • Když je prozkoumáme, můžeme zjistit co nám přinášejí. Lze je se stejným výsledkem upravit do jiné, vyhovující podoby, lze je dokonce nahradit rituály bez jídla. Jen mít tu chuť hledat, co nám ten který rituál dává a experimentovat s podobou rituálů...nechat je na sebe nějakou dobu působit. Tak se může třeba odpolední káva se sušenkou proměnit v kávu s kořením, jak mě dnes upozornil článek firmy Sonnentor na FB.
  Nebo se sušenka může změnit na malou degustační mlsku.
  Kávu lze doplnit lehárem na kanapi, kde se opravdu nejí...kapitolou z čtivé knížky, písničkou či dílem oblíbeného seriálu.
  Napsat sms kamarádce (nebo rovnou naší skupince...?).
  Vychutnat si můžeme i změnu hrnečku a talířku, třeba si vzít ten "sváteční po babičce", nebo koupit ten nový, moderní...atd., atd.
 • I rituály mají svá pravidla, ale přesto se mohou vyvíjet a dostávat novou podobu...opusťme představu "jak by to mělo být" a zkusme si dovolit proměnu, nebo aspoň úpravu! Přátelská setkání např. mohou proběhnout formou vycházky, není nutno chystat doma občerstvení...věřte mi, že při chůzi na čerstvém vzduchu si dobře popovídáte.
 • Spánek je taky výživný. A lépe se spí s lehkým žaludkem.

Tak. Smyslem tohoto setkání bylo sdílení, jak se v našem snažení máme.
A zacílení na péči o vztah "já a moje jídlo", jak a čím se podpořit, jak si udělat pohodu v bříšku.
Ať se daří! ;-)

Romana