Cože??? Fyzioterapie na dálku...?

10.03.2020

O poradně, o způsobu distanční (i nedistanční) práce, o fyzioterapii
v mé vlastní poradně i v zařízení Rehabilitace Slaný s.r.o.

Žijeme teď zajímavou dobu, zvykáme si na věci a dění, které by nás nikdy předtím nenapadly. Přijímáme už školu on-line našich dětí, informace zpracováváme z našich obýváků (v lepším případě pracoven) a i karty se koneckonců dají "mastit" od počítače. Skype a jiné technologie nám dovolují třeba učit se angličtinu, podle návodu péct chléb, šít roušky a možná i brát si na pomoc, skrze konzultace, různé odborníky.

To je i můj případ, užívám to, co potřebuji ve formě, která se nabízí a taky která je vůbec přístupná (ačkoli jsem byla, a snad i stále jsem, zapřísáhlý zastánce osobního kontaktu). 

A také sama nabízím, co mohu a co lze.

A vy už jste se naučili využívat mé poradny k ovlivnění svého současného stavu směrem ke zdraví, zejména k péči o svou výživu, tělesnou i duševní.
Teď nejčastěji to bývá uspořádání si svých chaotických myšlenek, vztahujících se k této době, smysluplným rozhovorem, pojmenováním svých vlastních vnitřních dějů.
Proč mi není dobře? Co mi vlastně chybí...? Hledání a objevování těchto otázek
i odpovědí míří k úlevě (nemluvě o té úlevě, která nastává, rozhodneme-li si pomoc vůbec dovolit). Pak následuje revize stavu svých reálných možností a sil, tedy "kuchyně a zásob" před tím, než začneme "vařit". Moje otázky a postřehy vás k tomu často navedou. Jakmile vyplyne, že vám chybí třeba "vaření" (když už jsme u příměru kuchyně), zjistíme společně co vám brání "vařit" (vaše fixovaná představa způsobu vaření, která teď nejde...?), jak se k "vaření" ve vašich podmínkách dostat. To už bývá jen krok k objevení smyslu tohoto konkrétního úseku vaší životní poutě. Co je už jen na vás? Vaše investovaná energie k  vytvoření nového přijatelného plánu  a uskutečnění konkrétnímu projektu. K té ode mě můžete získat podporu a sdílení
o tom, jak se proces vyvíjí
.

Pochopili jste, je to ukázka mé práce (ale někdy stačí jen ta podpora, uvolnění napětí...) a současně i návod.

Pouze v tomto období navíc nabízíme v týmu MUDr.Matějkové Rehabilitace Slaný, s.r.o., i distanční formu fyzioterapie. Jde o instruktážní videa k vašim potížím, doplněná konzultací skrze skype (například). Služba je v tomto období hrazená pojišťovnou, je třeba mít předpis. Akutní pacienty po úrazech, operacích, neurologických deficitech či s jinými akutními potížemi je možné objednat do konce nouzového stavu na rehabilitaci na místě, ale i zde poskytujeme léčebná tělesná cvičení na neurofyziologickém podkladu bez kontaktu a elektroléčbu,
ne měkké techniky (např. masáže).

Se svými pohybovými problémy se na mě můžete obrátit i zde, v mojí soukromé poradně. Nemohu vás sice odborně vyšetřit pohmatem a některými jinými pohybovými zkouškami, ale existují metody, jak se dobrat k tomu, co vám chybí (alespoň částečně). Už sám cílený rozhovor, pohled na držení vašeho těla a pohybové stereotypy skrze skype na ntb (možná i mobil a foto/video na WA, messengera...?), leccos osvětlí. A nasměruje nás na aktivitu, kterou si lze ulevit. Jde jednak o  pohybovou strukturu vašeho dne (aktivita - odpočinek), ale i o cviky, které kompenzují váš deficit (mohou být protahovací či k posílení a to jak síly, tak i jiných kvalit pohybu). Možné je také navedení na pomůcky při cvičení i polohování. A nejen to, jde i o další techniky: automasáže, polohování v době tělesného odpočinku, o podporu celkové a tedy i tělesné regenerace. To lze cestou povzbuzení dalších tělesných systémů (zcela laicky: lymfatický s. - dechovým cvičení, trávicí s. - výběrem a způsobem jídla, cévní s. - ovlivněním prokrvení té které části nebo celkově,...atd.).
A na závěr (nebo hned na úvod?) vás mohu nasměrovat na techniky duševní hygieny, které samy o sobě léčivě upravují svalové napětí. Intervence jsou možné z jakékoli strany vašeho osobního ekosystému. A nejen v době nouzového stavu ;-)

Mějte se zdravě!

Romana