PROČ mě bolí záda...?

26.04.2020

Obrázek sice nabízí bolest bederní páteře, ale přesto při psaní tohoto článku myslím na záda celá. Ano, různé oblasti zad mají svá specifika, ale přesto: páteř je jen jedna.

Bolestivá záda jsou jedním z nejčastějších důvodů, které vedou vaše kroky na různé druhy fyzioterapie, masáží a dalších druhů terapií, také do lékáren a zdravotnických pomůcek. Pojďme se tedy podívat na to, co nás lidi trápí a jaké máme možnosti.

Proč tedy bolí? A co s tím? Než začnu psát konkrétní rady, musím ještě zmínit, že
u všech druhů potíží je nejlepší PREVENCE, starat se o své tělo i psychiku prostě tak, aby bolest vůbec nezačala. 

A) Jednoduše neumíme svoje tělo používat. Nemáme znalosti o tom, co obecně podporuje naši fyziologii a taky o tom, co přesně vede k patologii. Svým potřebám často nenasloucháme. Je to tak pohodlnější, nebo "to prostě někdo nějak udělat musí". V této chvíli jde většinou o poruchu funkce pohybového systému, ne struktury. 

Do této kapitoly patří třeba: volba nevhodné polohy při práci či odpočinku, dlouhé setrvávání v jedné poloze, přetěžování nad limit vlastních možností, naopak příliš nízké zatěžování pohybového systému až pasivita, používání těsného omezujícího oblečení, taky podpatků nebo bot s úzkou špičkou, používání nevhodných židlí, postelí i matrací, polštářů, způsoby nošení čehokoli...je toho víc.

Kde jakou pomoc můžete dostat:

  • Fyzioterapie. Může a nemusí jí předcházet lékařské vyšetření k ujasnění si problému. Fyzioterapie po svém vyšetření nabídne úpravu svalových dysbalancí a různých menších pohybových blokád různými pasivními i aktivními technikami (techniky měkkých  tkání, mobilizace, léčebná tělesná výchova - různé přístupy), kompenzační cvičení, edukace a nácvik pohybových stereotypů, tzv.škola zad. Poskytne hlavně "Návod na použití těla".
  • Masáže: citlivě vedené masáže mohou uvolnit svalové přetížení, tím někdy i pomoci odstranit menší pohybové blokády. Pomohou uvolnit psychiku a relaxací zpětně a znova ovlivnit úpravu svalového tonu. Stereotypy nepřebudují. Vzniká na nich návyk ;-) 
  • Vířivka, různé koupele, sauna...podobně jako masáže pracují s relaxací svalů, prokrvením zvyšují odplavení metabolitů a tím i regeneraci svalů. Celistvý pozitivní účinek můžete pocítit pokud máte tyto procedury rádi, duševní odpočinek vede úpravě svalového tonu a regeneraci.
  • Další aktivity postavené na bázi "prokrvení svalů a duševní relaxace"...různé lekce cvičení, tance, fitness. Jste-li tam jen s úplným sebezapřením - moc to nefunguje. A to je podobné i u rehabilitačního cvičení...
  • Dobré vybavení na pohyb (boty např.), výměna pomůcek k sezení, spaní atd.
  • Pomáhá vyladit si rytmus dne, přetížení si zařadí odpočinek, ti "pasivní" si přidají pohyb dle vlastního výběru (já doporučuji třeba chůzi, plavání).
  • Psychoterapie, vysvětlení níže.

B) Dalším důvodem bolesti zad jsou skutečné nemoci, např.vrozené/získané vady páteře, hrudníku, nohou...atd., stavy po operacích, po úrazech, při a po onkologické léčbě, při nemocích orgánů (ledviny, žlučník atd.), při revmatoidních nemocech, při jiných nemocech pojiva, při artrózách kloubů páteře nebo jiných velkých kloubů v těle, při spondylózách, při akutní blokádě části páteře, při porušených meziobratlových ploténkách, útlacích nervového kořene části meziobratlové ploténky, výrůstkem, při jiných neurologických či metabolických nemocech, při zatížení obezitou...atd., atd.
Kde jakou pomoc můžete dostat: 

  • Lékařské vyšetření určí (RHB lékař, neurolog, ortoped a jiní) zda skutečně jde o poruchu struktury, o jakou a v jaké míře. Určí také vhodnost a postup fyzioterapie. Ta sama má metody vyšetření pohybového systému, ale v tuto chvíli se předpokládá již systémová péče a vedení dokumentace k určení následných postupů. 
  • Chcete přispět sami a hledáte...masáž může pomoci i dost uškodit, to vše platí i o běžném cvičení ve fitku a cvičení "sámo-dómo", o koupelích atd. Podle vlastního uvážení a chuti můžete doplňovat alternativní medicínou, souběžná psychoterapie nikdy neuškodí.

C) Stres, problémy, vnitřní konflikty, nespokojenost. Psychika a svalové napětí spolu souvisí, odtud je už jen krůček k svalovým dysbalancím a následně bolestem. 
Kde jakou pomoc můžete dostat: 

  • Od sebe - zařazení pravidelných vycházek do přírody, nebo jiný pravidelný pohyb.
  • Od sebe - zařazení pravidelné relaxace (způsobem, který vyhovuje vám).
  • Kombinace pomoc od sebe  + dopřát si pomoc ostatních, odborníka: řešení potíží, omezení stresu, změna životního stylu, případně psychoterapie. 

D) Prochladnutí, ofouknutí atd. Na rovinu - nevím úplně přesně proč. Ale klienti si na "ofouknutí" stěžují často. A svaly opravdu reagují na teplo a na chlad...u někoho méně, u někoho více.

  • Prevence - otužovat se. Nenechat se prochladnout.
  • Následně nechat tělo v klidu, zahřívat a trpělivě čekat na postupnou úpravu. Pomohou jemné podpůrné techniky fyzioterapie.

Možná si říkáte, to je všechno? Co tedy ty alternativní přístupy?
Co psychosomatika? Reflexní terapie plosky nohy? Akupunktura? Byliny? Aromaterapie? A další metody...?

Můj názor je tento: při léčbě doporučuji všechno zmíněné. Hezky postupně, ať víme, co ve skutečnosti mělo efekt, je možné postupné propojování (dá-li mi klient příležitost). Nezříkám se lékařského vyšetření, naopak, pomáhá nasměrovat (protože nikdo, ať říká co chce, do hloubi těla nevidí, jen soudí podle "ukazatelů"). Vítám i alternativní metody, důležitá je důvěra léčeného v to, co se s ním děje a taky v člověka, který metodu provádí. Zrovna to samé ale funguje i u zdravotnictví obecně, i u fyzioterapie. Důležitá je citlivost fyzioterapeuta při práci, vhodně volená intenzita, směr intervence. A vzájemný vztah terapeuta a klienta, aktivita - pasivita. 

Psychosomatika...vždy zasahuje do nemocí se změnou svalového napětí, psychiku je nutno vzít do hry. Ideální by byla spolupráce i s psychoterapeutem, je potřeba hledat, co mně brání ve zpomalení nebo naopak v aktivitě, kde se cítím znehybněná, co nemohu ovládat, co mně bolí a nad čím nemám kontrolu. Z čeho a v kterých momentech tuhnu. Proč a čemu neumím říct "ne", a taky v kterých situacích mi nejde "ano". Zda k léčbě přistupuji s vědomím své vlastní zodpovědnosti, nebo se vkládám do rukou toho pravého, člověka zázračného či metody kouzelné... Je toho vícero. Psychoterapie nás může naučit sama se sebou zacházet (mít ke svému tělu i zdraví dobrý vztah), zacházet se svým životním rytmem i se svými potřebami.

Ano, je to tak...to už je běh na dlouhou trať, předpokládá chuť, čas i energii.
A kdo říká, že se skutečně vyléčíte za zhruba šest až deset půlhodinových návštěv na RHB, které předepíše lékař a uhradí pojišťovna?

Já tedy ne...

Romana